úterý 27. září 2011

Moje první 70cm EME QSO

Je 24.9.2011 noc 02:15 a u hlavy mi zvoní budík. Je mi to zapotřebí? Ptám se sám sebe. Sedám do auta a za volantem se zvolna dál probouzím. Když přijíždím na moje druhé QTH na východním obzoru se objevuje červený srpek měsíce.

Když je měsíc kolem 5° nad obzorem zkouším svoje odrazy. 4x12 elementů, 150W a BF998 na vstupu je asi málo, protože se neslyším. Stanice na 70cm na chatu zatím žádné nejsou. Nechávám naladěný kmitočet expedice 7P8EME 432,065, jejich pouhých 75W určitě stačit nebude, ale třeba uslyším nějakou big gun protistanici. Z
polospánku mě probouzí telegrafie, OK1DFC volá 7P8EME. Na chatu píše JA8AHB, ladím jeho kmitočet a po chvíli se jeho -22db signál objevuje na mém monitoru. Je to pro mně velice silný zážitek, protože je to první signál přijatý "z měsíce".
Zkouším volat. Zjišťuji, že se vlivem tepla z budiče v trasvertoru začíná VXO mírně odlaďovat což je asi při tomto druhu provozu problém. Nedovolal jsem se. Na chatu píše UA3PTW, že mě slyší. Zkouším jeho kmitočet a opět přichází od něho krásný signál. Znovu volám a hned v druhé relaci mi odpovídá. Jsem nadšen, spáchal moje první 70cm EME QSO! Další pak následovaly: DL7APV, DK3WG.Docela jsem bojoval s nestabilitou oscilátoru v transvertoru. Pro příště je tedy co zlepšovat. Kromě antén, přezdesilovače, výkonu, přesnějšího měření elevace ještě nějaký termostat pro VXO. Mám takový pocit, že v EME provozu bude pořád co zlepšovat.

73!
Libor
OK6TW


1 komentář: